Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Jobbik képviselői nem vesznek részt a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökének és tagjainak megválasztásán hétfőn az Országgyűlésben, mert az ellenzéki párt szerint a testület felállítása csak „maszatolás és időhúzás”, a bizottság csak politikai célokat szolgál majd.
A tervek szerint hétfőn választják meg a képviselők kétharmados többséggel a kommunista diktatúra hatalmi működésének feltárására hivatott Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökét és két tagját. A testület létrehozásáról decemberben döntött az Országgyűlés. A Jobbik szerint a testület csak látszatintézkedéseket szolgál majd, hiszen a kormánypártok nem támogatták azt az ellenzéki indítványt, hogy a bizottság számára kötelező legyen az állambiztonsági múlt teljes feltárása – mondta Novák Előd.
A képviselő azt is mondta, a Jobbik is szívesen jelölt volna tagot a bizottságba, azonban „informális megkeresésükre” a Fidesz jelezte, hogy csak a saját jelöltjeit támogatja. A Jobbik alelnöke szerint ez azt vetíti előre, hogy a testület csak politikai célokat szolgál majd és a bizottságot a kormánypártok politikai riválisaik lejáratására használják, miközben a „fideszes érintettekről” nem láthatnak majd napvilágot információk.
Holott komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent, hogy jelenleg is ülhetnek a kormányban, az Országgyűlésben, vagy állami cégek élén egykori ügynökök vagy tartótisztek, akiket a megfelelő információk birtokában zsarolni lehet a múltjukkal – mondta Novák Előd. Megerősítette: ha a Jobbik kerül kormányra, akkor egyik első intézkedéseként teljes mértékben nyilvánosságra hozza az ügynöklistákat és az állambiztonsági múlt adatait.